TMJ – temporomandibularni zglob

Problemi zbloba vilice TMJ su jako loše tretirani problemi koje karakteriziraju različiti simptomi, uključujući bol u čeljusti i licu, glavobolju, simptome uha, zubobolju i loše obrasce spavanja.

Uzroci

Akutna disfunkcija TMJ-a može se pojaviti nakon stomatoloških zahvata kao što je vađenje umnjaka, nakon ozljede prekomjernog otvaranja kao što je zagriz velike jabuke, nakon ozljede ili lokalnog udarca u vilicu koja rezultira sa boli i oteklinom ili zbog biomehaničke
disfunkcije nakon fiksacije čeljusti, prijelom, implantati ili nova zubna proteza. Kronična disfunkcija TMJ-a može se pojaviti zbog posturalnih utjecaja (kronični bruksizam, položaj glave naprijed), zbog biomehaničkih promjena nakon trzajne ozljede verata (whiplash) ili zbog postupnih biomehaničkih promjena povezanih s promjenama u okluzijskom uzorku (proteza, vađenje zuba, postavljene zubnih krunica). Kronična disfunkcija TMJ-a gotovo je uvijek povezana s disfunkcijom gornjeg cervikalnog zgloba s povezanim promjenama pokretljivosti mišića i živaca.

Procjena

Stručni terapeuti educirani posebno za probleme TMJ vodit će vas kroz procjenu i terapiju.
Fizioterapeut procjenjuje TMJ kao i svaki drugi disfunkcionalni zglob u tijelu. Zglob se palpira, procjenjuje se opseg pokreta, procjenjuje se i funkcija mišića oko čeljusti, glave i vrata. Vratna kralježnica također se mora posebno procijeniti jer zbog bliske povezanosti struktura, TMJ i funkcija vratne kralježnice utječu jedna na drugu. Uočavaju se biomehaničke greške, ispituju se ograničenja ili preveliki rasponi te se izrađuje plan liječenja i rehabilitacije.

Simptomi

Simptomi su različiti i mogu uključivati glavobolje, bol u čeljusti, osjetljivost okluzalnih mišićnih skupina, bol u gornjem dijelu vratne kralježnice, loše obrasce spavanja, začepljeno uho i poteškoće s ishranom nekih skupina namirnica. Ponekad pacijent ima visoke razine stresa koje bi se možda trebale riješiti kako bi se smanjio bruksizam i poboljšali obrasci spavanja. Fizioterapeut će u tim okolnostima zatražiti pomoć liječnika opće prakse.
Bruksizam se također može ublažiti dodavanjem prikladne noćne udlage, a može biti potrebno i upućivanje stomatologu specijaliziranom za ovo područje.

Liječenje

Općenito govoreći, hipomobilani zglob se mobilizira, a hipermobilni zglob se stabilizira. Očito nije baš tako jednostavno, ali liječenje može uključivati mobilizaciju izravno na TMJ i fasetne zglobove vratne kralježnice, odgovarajuće vježbe za mišiće za jačanje i ponovnu koordinaciju funkcije čeljusti, vježbe opuštanja za smanjenje pritiska s okluzalnih mišića, tretman trigger pointa i o program rehabilitacije za disfunkciju TMJ.

Obratite nam se s povjerenjem jer naš tim ima potrebno znanje i vještine te će vam pomoći da se uspješno oporavite.

This Area is Widget-Ready

You can place here any widget you want!

You can also display any layout saved in Divi Library.

Let’s try with contact form:

Call Now Button