Rana poslijeoperativna rehabilitacija nakon operacije ACL-a.
U ovom članku ćemo se osvrnuti na drugi dio oporavka ranu rehabilitaciju ACL-a.
U ranoj fazi rehabilitacije jako je bitno da pacijent potraži pomoć fizioterapeuta odmah nakon operacije. Intervencije koje fizioterapeut radi na tek operiranom koljenu su neophodne jer postavljaju temelje za kvalitetnu, brzu i uspješnu rehabilitaciju.
Postoperativni bolovi, zatezanja, peckanja i preskakanja su normalni u samom početku oporavka, ali ujedno onemogućuju kvalitetnu početnu rehabilitaciju i višestruko povećava broj dana oporavka. U početku stavljamo veliki naglasak na preveniranju i rješavanju gore navedenih problema zbog koji će nam se skratiti vrijeme oporavka.
Smanjenje otekline, aktivacija bedrenog mišića, ispružanje koljena, savijanje koljena i ponovno učenje pravinog hoda pomoću štaka su glavne odrednice rane rehabilitaije.
Kriooblozi se koriste da bi se smanjila oteklina i osjetljivost koljena nakon operacije.
Terminalna ekstenzija je jedan od najbitnijih pokreta koje pacijent mora dobiti. Ako ne može sam onda pacijent uz intervencije fizioterapeuta mora postići punu ekstenziju (aktivnu i pasivnu).
Fleksija je isto pokret koji je bitno postepeno graditi, ali u tako ranoj fazi pacijent će često prijavljivati zatezanje u području šavova i strah da šavovi ne puknu. Naravno, ništa se od toga neće dogoditi ako se poštuju pravila i osluškuju mogućnosti tijela. Fizioterapeut također može pomoći pacijentu da mu olakša građenje tog pokreta kroz pasivne i aktivne mobilizacijske i mekotkivne tehnike na ožiljku i mišićima.
Uloga vježbanja u rehabilitaciji ACL-a
Vježbanje. Jedna od najbitnijih stavki u rehabilitaciji ACL-a. Vježbe se u početnoj fazi mogu podjeliti u nekoliko kategorija. Vježbe snage (izometrične) se koriste da bi pacijent aktivirao mišiće koji su se “uspavali” nakon operacije.
Vježbe razgibavanja (aktivne i pasivne) se provode da bi pacijent povećao opseg pokreta u koljenu.
Vježbe pozicioniranja i propriocepcije su jako bitne da bi pacijent razvio ponovni obrazac hoda jer veliki broj pacijenata ne zna hodati sa štakama i rade se brojne kompenzacije.
Posjeti fizioterapeutu u početnoj fazi je jako bitan jer će fizioterapeut pacijenta naučiti kako da pravilno koristi svoje tijelo prilikom vježbanja te će ga korigirati dok pacijent ne nauči samostalno sve izvoditi.
Elektroprocedure u vidu elektrostimulacije su nam isto važan aspekt u rehabilitaciji jer nam ubrzava ponovno stvaranje veze između mozga kao centrale i mišića kao periferne strukture koja izvodi ono što centrala (mozak) zapovjedi.
Kao što vidimo iz gore navedenoga početna faza rehabilitacije nakon operacije prednje ukrižene sveze je jako bitna jer postavlja čvrste i jake temelje na kojima se gradi ostatak rehabilitaciojskog procesa.
Naš tim je spreman preuzeti odgovornost za vaše zdravlje i pomoći vam da se uspješno oporavite od ozljeda.